V sredo, 19.10.2022, sta bili v UKC Ljubljana opravljeni prvi transkatetrski implantaciji umetne zaklopke na mesto obolele mitralne zaklopke. Tovrstni poseg predstavlja nov mejnik pri zdravljenju slovenskih bolnikov, saj v tem primeru ni potrebna uporaba naprave za zunajtelesni krvni obtok, prav tako pa je pristop možen preko bistveno manjše rane na levi strani prsnega koša.
Sama uvedba metode v Sloveniji, katere priprava je trajala 2 leti, je bila mogoča le zaradi izjemnega interdisciplinarnega sodelovanja zdravstvenih delavcev in vodstva KO za srčno in žilno kirurgijo, KO za kardiologijo, KO za radiologijo, KO za anesteziologijo ter podpore uprave in strokovnega vodstva UKC Ljubljana. Uvedba je zajemala začetne priprave, pridobitev dovoljenj, šolanje, izbor bolnikov in na koncu samo izvedbo, ki tako predstavlja veliko pridobitev za bolnike, hkrati pa je tudi pomemben strokovni napredek v svetu sicer že uveljavljene inštitucije UKC Ljubljana.
Ekipo, ki je sodelovala pri posegih, so sestavljali: vodja programa, kardiokirurg dr. Nikola Lakič, dr.med., vodja interventnih kardiologov prof.dr. Matjaž Bunc, dr.med., kardiokirurginja Tadeja Kolar, dr.med., kardiologinja dr. Katja Ažman Juvan, dr.med., kardiologinja dr. Mojca Bervar, dr.med., anesteziologinja Urška Žerjav, dr.med., anesteziolog Dejan Pirc, dr.med., inštrumentarka Mojca Podlogar, dipl.m.s., inštrumentar Andraž Šubic, dipl.zn., inštrumentarka Dora Jurčič Slapšak, dipl.m.s., inštrumentarka Urška Bradeško, dipl.m.s., anesteziološki tehnik Iztok Kovačec, dipl.zn., anesteziološki tehnik Zlatko Grubešić, dipl.zn., perfuzionist Čazim Mehić, dipl.zn., radiološki inženir Matevž Čadej, dipl.inž.rad. ter radiološki inženir Andrej Lišič, dipl.inž.rad.
Pri človeku so transkatetrsko vstavitev mitralne zaklopke (TMVR) prvič napravili leta 2013. TMVR se je razvijala in do danes so tovrsten poseg opravili že pri okoli 1100 bolnikih v 98 svetovnih centrih, kar UKC Ljubljana postavlja ob bok najnaprednejšim centrom na svetu.
Tako se je v UKC Ljubljana standardnemu kirurškemu zdravljenju bolezni vseh zaklopk (aortne, mitralne, trikuspidalne in pulmonalne), uveljavljenim metodam perkutanega zdravljenja zožitve aortne zaklopke (TAVI), puščanju trikuspidalne zaklopke (trikuspidalna sponka, TriClip) ter puščanju mitralne zaklopke (mitralna sponka, MitralClip), zdaj pridružuje še TMVR. Z novo metodo smo še dodatno dopolnili spekter načinov zdravljenja.
S TMVR bomo zdravili bolnike, pri katerih kirurško zdravljenje in zdravljenje z mitralno sponko nista primerna oziroma predstavljata preveliko tveganje. Predvidevamo, da bo takšno vrsto zdravljenja letno potrebovalo do 10 ljudi.
Pri zdravljenju v UKC Ljubljana smo uporabili trenutno edino komercialno razpoložljivo zaklopko podjetja Abbott, ki se imenuje Tendyne. Sestavljena je iz štirih delov – zunanjega ogrodja, biološke zaklopke, pritrditvene vrvice in sidra.
Bolniki so med tovrstnim posegom v splošni anesteziji. Sam poseg vstavitve zaklopke Tendyne zajema rez, dolg približno 8 centimetrov, ki ga napravimo v 5. ali 6. medrebrju na levi strani prsnega koša. S tem je omogočen dostop do vrha levega prekata, preko katerega z vodilom vstavimo zaklopko Tendyne v obolelo mitralno zaklopko. Potem, ko z ultrazvokom srca in fluoroskopijo potrdimo, da je položaj v srcu ustrezen, zaklopko razpnemo. S posebnim mehanizmom na zunanji strani levega ventrikla zasidramo vrvico, ki tako skrbi, da zaklopka ostane na pravem mestu v srcu.
Oba obravnavana bolnika po posegu okrevata dobro.
Uvedba te metode tlakuje pot novim izboljšavam in metodam, ki jih bo bližnja prihodnost nedvomno prinesla. S tem bosta omogočena večja varnost in učinkovitejše zdravljenje za bolnike.